Az ÁSZ-elnök ismét kifejtette, hogy fontos, hogy a magyar családok tudjanak spórolni

Domokos László szerint az ÁSZ évek óta tevékeny és kezdeményező szerepet vállal a pénzügyi tudatosság fejlesztésében.

A "Pénzügyi kultúra 2021 - Az oktatástól a bankolásig, és ami mögötte van" elnevezésű online konferencia keretében Domokos László, az Állami Számvevőszék elnöke kifejtette álláspontját arról, hogy milyen jól tanítgajták a magyar embereket a spórolásra. Előadásában emlékeztetett, hogy az Állami Számvevőszék lassan tizenkét éve társadalmi felelősségvállalásának kiemelt területévé tette a magyar lakosság pénzügyi tudatosságának erősítését.

Ennek megfelelően évek óta tevékeny és kezdeményező szerepet vállalunk a pénzügyi tudatosság fejlesztésében, a pénzügyi ismeretek bővítésében, valamint a területen megfogalmazott célok megvalósulásának és eredményességének mérésében, értékelésében

- mondta.

Hozzátette, hogy időről-időre tapasztalják, hogy a pénzügyi tudatosság fontosságára leginkább a válságok hívják fel a figyelmet. Így volt ez a 2008-as gazdasági válság esetében és így van ez most is, amikor a koronavírus-járvány okozta globális válsághelyzet drámai hatásaival küzdünk.

Szívmelengető, nem? 

És itt illik megjegyezni és felidézni, hogy nem ez Domokos László első gigantikus felfedezése. Az ÁSZ elnök már 2020 tavaszán a koronavírus okozta gazdasági válság megoldása mellett a szegénységet is egycsapásra megszüntető javaslattal állt elő.

A fideszes tagsága után az ellenzéki pártok megsemmisítésének kísérletéről elhíresült Domokos akkor is az ÁSZ honlapján üzent a magyar családoknak. Ez az üzenet pedig tekintélyes referenciapontot jelölt ki mindazok számára, akik munkanélkülivé váltak: a bevétel és a kiadás közötti pozitív irányba mutató különbözetet, amit takarékosságnak nevezett.

Jelen gazdasági helyzetben egyik napról a másikra több ezer munkavállaló munkahelye szűnik meg, és ha hinni lehet a felméréseknek mindössze a lakosság egyharmadának van váratlan helyzetekre félretett pénze. Ez nagyon aggasztó. Tehát 63%-nak semmilyen vésztartaléka nincs az olyan helyzetekre, mint a mostani – vezette fel a problémakört az ÁSZ elnöke.

Domokos László azonban nem csak felismerni volt képes a problémát, hanem orvosságot is kínált rá:

Minden családban a költségvetés tervezésére, kontrolljára és végrehajtására ki kellene nevezni a „pénzügyminisztert", aki rendszeresen átnézi a számlákat és meghúzza a kiadásokat. Ez jelenthet megoldást arra, hogy a nehéz helyzetbe került családok átvészeljék ezt a néhány hónapot. Természetesen ezt nemcsak nekik, hanem minden családnak meg kellene tennie, hiszen nem lehet tudni, hogy ki mikor kerül hasonló helyzetbe. 

Ugye, hogy ugye! Micsoda ötlet! Egyébként Domokos egyszer már felvetette, hogy a lakosság odaadhatná a pénzét az államnak, és az takarékoskodna vele helyettük. Szerinte ez felkészítette volna az embereket a válságra. Csak, sajnos, valamiért nem fogadták meg a tanácsát.

Sebaj, még mindig nincs veszve semmi, mert az ÁSZ-elnök azért nem hagyja cserben a magyarokat, és már egy évvel ezelőtt elárult egy titkot, ami százezreket menthetett meg:

A pénzügyi egyensúly eléréséhez arra kell figyelni, hogy a család kevesebbet költsön a bevételénél, a különbözetet pedig mindig tegye félre. 

A precíz tervben mondjuk jelenthet némi fennakadást, ha a bevételi oldal egy az egyben megszűnik, de talán azt ki lehet küszöbölni úgy, hogy semmire nem költünk egy forintot se. Egy szó mint száz: válság idején különösen érdemes követni az ÁSZ honlapját és az itt fellelhető tanácsokat.