Most épp Moldovának és Tunéziának adunk lélegeztetőgépeket

Nekünk nem kell.

30 darab lélegeztetőgépet adományozunk Tunéziának és Moldovának - jelent meg szerdán a Magyar Közlönyben. A kormányhatározat szerint „az Észak-atlanti Szerződés Szervezete részére, a COVID-19-világjárvánnyal szembeni szövetségesi erőfeszítések támogatása céljából” adjuk a lélegeztetőgépeket. Húsz megy Moldovába, tíz pedig Tunéziába.

Egy hónappal ezelőtt Libanonnak adományoztunk 20 lélegeztetőgépet és 20 ezer maszkot. Szijjártó Péter a Facebookra feltöltött videójában akkor arról beszélt, hogy a világjárvány elleni küzdelem nagyon nehéz helyzetbe hozott sok országot, különösen azokat, amelyeknek amúgy is különböző nehézségekkel kell szembenézniük. 

Még szerencse, hogy Magyarországot egyáltalán nem hozta nehéz helyzetve a járvány, nincsen munkanélküliség, nincsen szegénység, nem 500 forint lassan egy liter benzin és nem 2000 forint a csirkemell. Ja, és nincsenek olyan családok, akiket a válság kilátástalan pénzügyi helyzetbe hozott volna.

Március közepén jelent meg egyébként a Magyar Közlönyben, hogy lélegeztetőgépeket adna el a magyar állam. A kormányhatározat szerint Kásler Miklós, Pintér Sándor és Szijjártó Péter feladata, hogy felmérjék azoknak a  „stratégiai raktárkészleten felüli” lélegeztetőgépeknek a mennyiségét, típusát és sorszámát, amelyeket az állam eladásra kínálna.

Egy másik ezzel kapcsolatos rendelet szerint 18 darab lélegeztetőgépet már el is küldött a kormány ingyenes adományként Uganda számára, amelyet a kampalai Mulago Kórház kapott meg.

Mint ismert, a járvány első szakaszában, közel 17 ezer lélegeztetőgépet vásárolt a magyar állam, ám csupán ezer darabot küldtek szét a kórházaknak, mert nincs elég szakember, aki működtetni is tudja ezeket.

Tavaly nyáron hetekig visszhangzott a sajtó a Külgazdasági- és Külügyminisztérium 300 milliárdos lélegeztetőgép-beszerzéséről, amit Szijjártó Péter tárcája a nyilvánosság kizárásával, a közbeszerzés alóli teljes mentesítéssel zavart le.

A közérdekű adatigényléssel napvilágot látott eset külön érdekessége volt, hogy a 444.hu kiderítette:  az óriási összeg több mint felét, 178 milliárd forintot egy maláj cégnek, a GR Technologies-nek fizette ki a KKM, összesen 6258 lélegeztetőgépért – ráadásul, a maláj eladó a piaci törvényeknek ellentmondva annál drágábban adta a gépeket, minél többet kért belőlük a magyar külügy. Végül már 28,4 millió forintos átlagáron értékesítették a készülékeket.

Most legalább ingyen odaadhatjuk ezeket másnak. A keresztényi szeretet jegyében.