Bár még a pontos kísérleti dokumentumok sem elérhetőek, a kormánymédia már promózza a kínai vakcinát

Az Origo "szakértői" szerint nincs vele gond. A virológus professzor nem egészen így látja.

A kormánymédia legalja egy szerző nélküli cikkben igyekszik elhitetni a gyanútlan Orbán-hívőkkel, hogy amiből Vezérük egymilliót rendelt éppen, az nagyon is jó cucc. A Szeged Televíziónak nyilatkozó Duda Ernő virológus professzor ezt egy kicsit másképp látja.

Mutatunk egy rövid összehasonlítást, a kedves Olvasó majd eldönti, kinek hisz inkább.

1. GYÁRTÁSI TECHNOLÓGIA

Az Origo névtelen szerzőjének állítása:

Jól kipróbált technológián alapul az a kínai védőoltás, amiből akár egymillió adag is érkezhet Magyarországra.

Duda Ernő virológus professzor állítása:

Nagyon sokféle kínai vakcina van, de konkrétan ez, amelyik szóba került, lényegében olyan módszerrel készült vakcina, amit százötven évvel ezelőtt Pasteurék már kifejlesztettek. Tehát egy elölt, teljes vírust tartalmazó vakcina áll szemben azzal a high-tech-kel, ami abszolút a 21. századot képviseli, a messenger (hírvivő) RNS-alapú technológiával.

2. A MŰKÖDÉS

Az Origo névtelen szerzőjének állítása:

Az inaktivált vírusrészecskék – elsősorban a víruson lévő fehérjetüskék – késztetik antitesttermelésre az immunrendszert, felkészítve a szervezetet a kórokozó elleni védekezésre.

Duda Ernő virológus professzor állítása:

Ha a teljes vírust juttatják a szervezetbe, akkor mindegy, hogy ezt inaktivált formában, tehát halott vírusként teszik, akkor is benne van a vakcinában a vírus összes fehérjéje és nukleinsavja. Ez lehetséges problémákat jelenthet, olyanokat, amik a messenger RNS-alapú vakcina esetében nem jöhetnek számításba. A beoltott, elpusztított vírus ugyanis ottmarad a szervezetben, és potenciálisan autoimmun folyamatokat képes kiváltani. Ez azt jelenti, hogy az elpusztított vírus később is kiválthat olyan immunválaszt, ami során a szervezet önmagát kezdi el támadni.

3. HATÉKONYSÁG

Az Origo névtelen szerzőjének állítása:

A legutóbbi klinikai vizsgálatok eredményei alapján a Sinopharm-védőoltás hatékonynak mondható. A kínai hatóságok vizsgálata alapján az emberek 79,34 százalékát védte meg a Vovid-19 betegségtől. Ennél is jobb eredményt mutattak az Egyesült Arab Emírségekben zajló vizsgálatok, amik 86 százalékos hatásosságot állapítottak meg. Mindkét adat magasabb az influenza oltás hatékonyságánál. A szert már 4,5 millió embernek adták be Kínában, súlyosabb mellékhatásokról nem érkeztek hírek. A megfelelő védelemhez két dózis beadására van szükség.

Duda Ernő virológus professzor állítása:

Kaotikus a kínai vakcinák helyzete. A nyugati vakcinákról – a jóváhagyás előtt – megjelentetnek egy közleményt, amiben részletesen leírják a kísérletek menetét és eredményét. A kínaiakkal kapcsolatban egyelőre ilyenről nem tudunk. A kínai vakcinák kísérleteinek a harmadik, utolsó fázisáról szóló dokumentumok nem ismertek.