Az MTI simán letiltotta a MÚOSZ sajtószabadság napi közleményét

Az „objektív, szakmai alapon működő” állami hírügynökség arra hivatkozott, hogy a szabályzatukba ütközött volna, ha lehozzák a Magyar Újságírók Országos Szövetségének közleményét.

Megszokhattuk már, hogy az őrült pénzekből csúcsra járatott kormánypropaganda egyik bástyájának számító Magyar Távirati Iroda – vélhetően megrendelésre – bármikor letilt közleményeket és cenzúráz, még akkor is, ha utána bíróság mondja ki, hogy mindezt nem tehette volna. Végül is, ugyan miért érdekelné őket egy kis pénzbírság, ha mögöttük áll a komplett NER-elit? Főleg, hogy immár legalizált módon zajlik az agymosás: a központilag irányított, közel 500 cselédmédiumot tömörítő KESMA, vagyis a Közép-Európai Sajtó és Média Alapítvány létrehozásával Orbánék szintet léptek a propagandaeszközeik összehangolásban.

A mostani eset azonban még a jelenlegi, totálisan aránytalan médiahelyzetben is erősen szimbolikus lépés: a hazai újságíró-társadalmat tömörítő legnagyobb szervezet, a Magyar Újságírók Országos Szövetsége megpróbált egy közleményt közzétenni a sajtószabadság napja alkalmából, ám az MTI nem „engedte át”, még pénzért sem

Mint arról Hargitai Miklós, a MÚOSZ elnöke beszámolt, a szervezet közleményt szeretett volna kiadni a magyar sajtószabadság napján Március 15., a magyar sajtószabadság napja címmel. Ebben többek között megemlítették, hogy a szövetség csatlakozik ahhoz a panaszbeadványhoz, amelyet a magyarországi médiahelyzet miatt készített a Klubrádió és a Mérték Médiaelemző Műhely, illetve amit Jávor Benedek EP-képviselő közreműködésével adtak be januárban az Európai Bizottsághoz.

A teljes közlemény így szól:

„Március 15-e a magyar sajtószabadság napja. A Magyar Újságírók Országos Szövetsége (MÚOSZ) ezen a napon hivatalos levélben csatlakozik ahhoz a panaszbeadványhoz, amelyet az Európai Bizottsághoz nyújtottak be a kormánypárti média kormányzati reklámok útján történő tiltott állami támogatása miatt.

A magyar sajtó Európában példátlan működési anomáliáját szóvá tevő beadványt a Klubrádió állította össze a Mérték Médiaelemző Műhely és Jávor Benedek, a Párbeszéd EP-képviselője közreműködésével. Ez már a második panasz a Bizottság előtt az eltorzult magyar médiaviszonyok ügyében: az elsőt ugyanez a kör nyújtotta be 2016-ban a közmédia (az állami rádiók és televíziók, valamint az állami hírügynökség) minden észszerű határt túllépő, a közszolgálati feladatokkal nem indokolható, a magyar sajtópiacot súlyosan deformáló állami támogatása miatt. A MÚOSZ azért csatlakozott a mostani panaszbeadványhoz, mert meggyőződése, hogy a magyar sajtószabadságra a legnagyobb veszélyt jelenleg a kormány szélsőségesen elfogult, kizárólag a politikai lojalitás szempontját követő és ezzel az állampolgárok pártatlan, sokszínű tájékoztatáshoz való jogát csorbító finanszírozási gyakorlata jelenti.”

Az MTI Országos Sajtószolgálata azonban nemes egyszerűséggel megtagadta a közlemény közzétételét a fizetős szolgáltatásában, a következő indoklással:

„Tájékoztatom Önt, hogy az MTI OS-hez eljuttatott Március 15-e a magyar sajtószabadság napja kezdetű közleményük az OS Szabályzatának (http://os.mti.hu/szabalyzat) 14.2. pontjába ütközik, ezért azt nem áll módunkban kiadni. Felhívom továbbá a szíves figyelmüket arra, hogy a Szabályzat 15. pontja értelmében az MTI jogosult egyes közlemények közzétételét megtagadni, a közlemény közzétételének megtagadásáért semmilyen felelősséggel nem tartozik. Az MTI által hivatkozott 14.2 pont értelmében a közlemények közzétevői nem sérthetik „a közmédia szervezeteinek jó hírét és üzleti érdekeit”.

Bevallom, zavarban vagyunk, percek óta ülünk és nézünk kérdően a monitorra, miközben a klaviatúra föle hajolva keressük a megfelelő szavakat azzal kapcsolatban, mit is jelenthet a korrupcióban élen járó, egyre autokratikusabb Orbán-rezsim regnálásának kilencedik évében az a kifejezés, hogy a „közmédia jó híre”.